Styl industrialny we wnętrzach pofabrycznych – poznaj go!
15.02.2022
Co można osiągnąć w chwili, gdy na terenie dawnej fabryki powstają nowoczesne mieszkania? Styl industrialny! Pofabryczne wnętrza mogą zachwycać, a ich aranżacja nie jest zbyt trudna. Odrobina kreatywności, umiejętne korzystanie z materiałów – oto podstawa.
Dla kogo lofty będą najlepszym rozwiązaniem? Jeśli lubisz duże przestrzenie i minimalizm, takie wnętrze z pewnością przypadnie ci do gustu. Czym jest styl industrialny? Czym wyróżniają się wnętrza utrzymane w taki właśnie sposób i o czym musisz pamiętać podczas aranżacji? Podpowiadamy!
Styl industrialny i jego historia
Moda na mieszkania tworzone w obiektach poprzemysłowych dotarła do Polski już w latach 90. XX wieku, jednak to ostatnia dekada przyniosła loftom największą popularność. Wystrój industrialny zagościł nie tylko w mieszkaniach urządzanych na terenie dawnych zakładów przemysłowych, ale też w wielu domach i blokach. Gdzie w i jakich okolicznościach narodził się ten styl?
Styl industrialny powstał w latach 60. i 70. XX wieku, kiedy to na terenie Nowej Anglii oraz Dolnego Manhattanu zaczęto szukać pomysłu na wykorzystanie budynków po fabrykach. W Polsce szybko podchwycono ten pomysł, szczególnie na tych terenach, gdzie zachowało się wiele opuszczonych zabudowań poprzemysłowych. Łódzkie fabryki, kopalniane szyby na Górnym Śląsku czy wrocławska papiernia – oto przykładowe zabytki architektury, które w ostatnich latach przemieniły się w luksusowe lofty.
Lof
Dla kogo mieszkanie w dawnej fabryce może się okazać strzałem w dziesiątkę? Początkowo wnętrza takie przyciągały artystów, z czasem jednak lofty stały się bardzo modne. Dziś wybierają je miłośnicy luksusu i ci, którzy nie boją się eksperymentów. Chcesz urządzić mieszkanie w taki sposób? Zapoznaj się z podstawowymi zasadami aranżacji loftów.
Styl industrialny we wnętrzach poprzemysłowych – charakterystyczne cechy
Wnętrza industrialne jest przestronne i wysokie. Nie znajdziesz w nich zbyt wielu ścian działowych, ważną rolę odgrywają za to przeszklenia i lustra. W pofabrycznych przestrzeniach dominują proste materiały. Na ścianach króluje cegła i beton, dobrze sprawdza się też szkło oraz metal, z którego powstają bardzo często meble w stylu industrialnym.
Oto najważniejsze cechy industrialnego stylu:
- surowość;
- chłodna kolorystyka;
- duże okna;
- proste meble;
- brak wyraźnego podziału pomiędzy poszczególnymi strefami we wnętrzu.
Wnętrze w stylu industrialnym wyróżnia pewna surowość i ascetyczność. Spora ilość dziennego światła oraz możliwość swobodnego dzielenia przestrzeni na poszczególne strefy to kolejne cechy charakterystyczne takiej przestrzeni. Jak wykorzystać potencjał loftów?
Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym?
Mieszkanie industrialne może prezentować się wspaniale. Wystarczy odrobina pomysłowości, by stworzyć nowoczesne i wygodne mieszkanie na miarę XXI wieku. Jak zadbać o fabryczny styl w domu?
Industrialny klimat w salonie
Styl industrialny to otwarte przestrzenie, zatem granice salonu zazwyczaj wyznaczają linie ustawienia mebli. Proste regały i nowoczesne krzesła, spory stół i narożnik o prostych kształtach, który świetnie będzie się komponował z cegłą i betonem – oto najprostsza recepta na salon w przemysłowym stylu.
Styl industrialny w sypialni
W sypialni ważna jest jasna paleta barw. To pozwoli uzyskać warunki do odpoczynku po ciężkim dniu i relaksu się w ciszy i spokoju. Bez względu na to, czy sypialnia znajdzie się na poddaszu, czy oddzielisz ją przesuwnymi drzwiami od salonu, możesz osiągnąć świetne efekty przy minimalnym wysiłku.
Jak wybrać meble z duszą do tego wnętrza i ocieplić je w prosty sposób? Nie trzeba wiele, by betonowy pokój przemienić w surową, a jednocześnie nastrojową sypialnię. W pomieszczeniu tym ważną rolę odgrywa naturalne światło, wpadające przez okna często zajmujące całą ścianę. Wygodne, choć proste łóżko, drewniany stolik lub szafka nocna ze stali i drewna, a także metalowa lampa ustawiona przy łóżku to podstawowe wyposażenie w takim wnętrzu. Chcesz wprowadzić tu przytulne akcenty? Postaw na wykończony miękką tkaniną zagłówek lub takie dodatki jak wazon ze świeżymi kwiatami.
Kuchnia w lofcie – jak ją urządzić?
O czym musisz pamiętać podczas aranżacji wnętrz tak wymagających, jak kuchnia? O funkcjonalności i trwałości. W kuchni urządzonej w lofcie świetnie sprawdzą się proste półki i regały wykonane z metalu. Jeśli chcesz osiągnąć ciekawe efekty dekoracyjne, nie bój się łączenia ze sobą różnych materiałów. Jasne, pokryte lakierem meble i stalowe blaty mogą się świetnie komponować z betonowymi lub ceglanymi ścianami.
W dużych loftach świetnie sprawdza się kuchnia połączona z jadalnią. Rolę ścianki działowej między nimi może pełnić regał, na którym ustawisz dekoracje lub zastawę stołową. Prosty stół z drewnianym blatem i krzesła na metalowych nóżkach możesz też ustawić w większej kuchni, w której wydzielenie części jadalnej nie powinno być problemem.
Dodatki w stylu industrialnym
Choć industrialne wnętrza mają minimalistyczny charakter, proste dodatki odgrywają tu bardzo ważną rolę. Sięgaj po nie z umiarem, nie rezygnuj z nich jednak całkowicie.
Jak oświetlić pofabryczne wnętrze?
W pofabrycznych pomieszczeniach lampy to podstawa. Pasują tu zarówno lampy wiszące, jak i stojące, dzięki czemu zapewnisz sobie dobry dostęp do światła w całym mieszkaniu. Jeśli nie chcesz się ograniczać do najprostszego rozwiązania, jakim jest żarówka zawieszona na długim kablu, sięgaj po proste lampy z metalowymi kloszami.
Industrialne ozdoby
Dekoracyjną rolę w loftach mogą pełnić też poszczególne elementy domowej instalacji. Chcesz osiągnąć świetny efekt? Wystarczy odpowiednio wyeksponować kabel lub sprawić, by lampę lub kinkiet zastąpiła zwykła żarówka.
Co jeszcze może ozdobić lofty? Dobrze sprawdzają się:
- plakaty o tematyce miejskiej lub minimalistyczne grafiki;
- czarno-białe zdjęcia w prostych ramach;
- nowoczesne zegary ścienne, wykonane ze stali i wyróżniające się sporą średnicą;
- czarne lub szare wazony o intrygujących kształtach;
- dywan w geometryczne wzory, który nieco ociepli surowe wnętrze.
Pomysłów na industrialne dekoracje nie brakuje, a każdy portal wnętrzarski dostarczy ci wielu cennych inspiracji.
Styl industrialny – jakie produkty Barański Drzwi wybrać?
W industrialnych wnętrzach drewniane drzwi wykonane z materiałów najwyższej jakości staną się wartościowym dopełnieniem aranżacji. Firma Barański Drzwi ma w swej ofercie wiele takich propozycji.
W industrialnym pokoju dobrze sprawdzą się drzwi Classic A.2. W tym modelu klasyka i nowoczesność łączą się ze sobą, a okleiny w różnych odcieniach dębu czy orzecha będą pasowały do surowych ścian. Wolisz postawić na przestrzeń? Sprawdź model Classic D.1 z efektownych przeszkleniem. A jeśli pragniesz podkreślić industrialny charakter wnętrza już przy wejściu, postaw na model DB200a z linii Simple, który przyciąga uwagę nowoczesną formą i delikatnymi frezowaniami. Jednocześnie drzwi te zachowują funkcjonalność dzięki nowoczesnemu systemowi antywłamaniowemu.
Surowy klimat opuszczonych fabryk ma wiele uroku. Apartamenty urządzone na ich terenie zyskują zwolenników. Jeśli chcesz urządzać mieszkania w stylu industrialnym, możesz skorzystać z wielu rozwiązań. Wybór mebli, drzwi i dodatków jest tak szeroki, że industrialny wystrój wnętrz uzyskasz bez problemu.