Drzwi drewniane czy wykończone okleiną? Zalety i wady stolarki drewnianej
05.02.2021
Drewno to materiał wykorzystywany przez człowieka od tysięcy lat. W czasach dominacji betonu, szkła i plastiku jego popularność nie tylko nie gaśnie, ale wręcz rośnie. Drewno jako budulec ma wielu pasjonatów, a drewniane konstrukcje cechują się licznymi zaletami – choć ich wydobycie wymaga znajomości tematu i umiejętności profesjonalnej pracy z tym materiałem.
W firmie Barański z drewnem mamy do czynienia od początku naszej działalności. Zaczynaliśmy jako niewielki zakład stolarski, by stać się jednym z wiodących producentów drzwi w Polsce i Europie. Drewno stanowi podstawę konstrukcji wszystkich naszych drzwi:
- w modelach Optimo ramiaki zbudowane są z drewna sosnowego,
- w drzwiach z serii Smart sosna jest tworzywem dla całej konstrukcji,
- w kolekcji Premium wykorzystujemy sosnę jako materiał konstrukcyjny drzwi zewnętrznych i wewnętrznych oraz w ich wykończeniach.
Drewno to wyjątkowy materiał. Każde drewniane drzwi są inne
Drewno cenimy zwykle za jego walory estetyczne. Jednak warto pamiętać również o tym, że jest to materiał solidny i wytrzymały – odporny na uszkodzenia i zachowujący swoje walory użytkowe przez wiele lat. Do najtwardszych gatunków drewna należą te egzotyczne, takie jak merbau, jatoba czy teak. Są wyjątkowo odporne na ścieranie i łatwe w obróbce. Stanowią idealny wybór w przypadku parkietów, które są szczególnie mocno eksploatowane.
Drewno pozyskiwane z rodzimych gatunków drzew ma nieco niższe parametry wytrzymałościowe. Są one jednak w pełni wystarczające dla wymagań stolarki drzwiowej. Największą trwałością odznaczają się dąb i jesion – dlatego te dwa gatunki wykorzystujemy do wykończeń zewnętrznych w drzwiach z kolekcji Barański Premium.
Drewno dębu jest wyjątkowo trwałe, dlatego wykorzystujemy je w wykończeniach zewnętrznych
Fascynująca natura drewna jako materiału budowlanego wiąże się również z jego niepowtarzalnością. Przekłada się ona na unikalność konstrukcji. W praktyce nie istnieją dwa identyczne egzemplarze drewnianych drzwi – każdy z nich różni się rozmaitymi niuansami. Warto o tym pamiętać, podejmując decyzję zakupową na podstawie zdjęć, które zwykle przedstawiają wyidealizowany obraz produktu lub fragment całości.
Drobne różnice to nieodłączna cecha drewnianych drzwi
Unikalna struktura drewna sprawia, że w poszczególnych egzemplarzach drzwi można zaobserwować:
- niewielkie różnice kolorystyczne między skrzydłem a ościeżnicą drzwi,
- niewielkie różnice kolorystyczne elementów płyciny skrzydła drzwi,
- naturalne krzywizny słoi i załamania symetrii ich układów,
- różnice kolorystyczne łączeń elementów drewnianych.
Poszczególne elementy konstrukcji drzwiowej mogą nieznacznie różnić się barwą lub układem słoi
Te detale odpowiadają za ich naturalny wygląd oraz unikalność, którą trudno uzyskać w przypadku produktów wykonanych z tworzyw sztucznych. Dla zwolenników drewna to cecha świadcząca o nieskończonej różnorodności dzieł natury i przydająca drzwiom „charakteru”. Trzeba jednak mieć świadomość, że tego typu drobne różnice są nieodłączną cechą konstrukcji drewnianych i nie mogą stanowić podstawy do reklamacji.
Jeśli wolisz jednolitą estetykę, wybierz drzwi z okleinami syntetycznymi
Powinni o tym wiedzieć szczególnie klienci preferujący stolarkę o jednolitym wyglądzie. Rozumiemy tę potrzebę i mamy w swojej ofercie produkty, które spełniają to wymaganie. Od estetycznych „niespodzianek” wolne są drzwi z kolekcji Barański Optimo lub Smart, które są wykończone okleinami syntetycznymi. Tego typu rozwiązanie pozwala zapewnić konstrukcji drzwiowej identyczną barwę lub wzór w każdej jej części.